Horváth Endre Kiadványi Alapítvány

Horváth Endre pénzjegytervező grafikusművész legszebb magyar papírpénzeink tervezője, aki pénzein ábrázolta a palóc népviseletet


2011. október 13. Horváth Endre-emléknap

Harminchárom éve, 1979-ben volt az első Horváth Endre-emléknap Balassagyarmaton, a művész halálának negyedszázados évfordulóján. Horváth Endre bankjegytervező grafikusművész évfordulóján évtizedek óta más jeles balassagyarmatiakra is emlékezünk. Idén a 150 éve született Szerémy Zoltán színművész, a 100 éve született Zórád Ernő festő- és grafikusművész, a 80 éve született Kovalcsik András tanár, a Honismereti Kör örökös díszelnöke és a 10 éve elhunyt Csikász István költő, képző- és előadóművész emléke előtt tisztelegtünk. Zarándoklatunkat a Képtárban kezdtük, ahol Csemniczky Zoltán igazgató beszélt Zórád Ernőről, a művész Balassagyarmatnak ajándékozott alkotásai előtt. Utunk a temetőben folytatódott, ahol Horváth Endréről Csemniczky Zoltán Munkácsy-díjas szobrászművész, Kovalcsik Andrásról Selmeczi Zoltán főtanácsos, osztályvezető, Csikász Istvánról Csábi István előadóművész tartott emlékbeszédet. A megemlékezők között képviseltette magát a Pénzjegynyomda Zrt., melynek egykor művészeti igazgatói posztját töltötte be Horváth Endre: Jeszenszky Zita humánpolitikai igazgató és Jármy Márton, a Pénzjegynyomda termelési-műszaki igazgatója koszorút helyezett el a legszebb magyar bankjegyek tervezőjének sírján. A Helytörténeti Gyűjteményben Csukáné Szerémy Andrea drámapedagógus tartott Szerémy Zoltánról új kutatási eredményeket is bemutató előadást. Csegezi Tamásné, a Magyar Posta filatéliai igazgatója érdekfeszítő bemutatót tartott a Magyar Posta Zrt. által kiadott különleges bélyegekből, így láthattuk többek között a 2011-ben Magyar Termék Nagydíjas koronás bélyegkülönlegességet, melyet az új Alaptörvény tiszteletére bocsátottak ki 2011. április 25-én, valamint a 2010-ben nagydíjas különleges Gömböc „mozgó”-bélyegfüzet, s a 2009-es nagydíjas egyedi technológiával és hőre színváltó festék alkalmazásával gyártott 50 éves a Budapesti Kutatóreaktor bélyegblokkot, és az iridescens lakk szitanyomással díszített Sarkvidékek és gleccserek védelme blokkot. A bemutató során közelről is megtekinthettük ezeket a ritkaságokat, melyeknek "szülőanyja", kitalálója a drégelypalánki születésű, balassagyarmati kötődésű Csegezi Tamásné Téglás Mária. Nem véletlen, hogy idén az Országos Reklámkonferencián Kreatív – alkotó kategóriában Golden Brain díjat kapott. Az "Arany agy" díj a kiemelkedő képességű alkotó elméket, szakembereket, mérföldkő-elhelyező kollégákat ismeri el. Csegezi Tamásné munkásságát méltán ismerték el ezzel a kitüntetéssel, de mi balassagyarmatiak hozzátehetjük, hogy az arany agy mellett Marika arany szívvel is bír, mely mindig hazahúzza Balassagyarmathoz, Nógrádhoz.

p1120265.jpg

http://www.nport.hu/nograd/kozelet/buszkesegeire-emlekezett-a-varos-406958

http://www.vkbalassa.hu/index.php?action=event&id=83

2010. október 14. Horváth Endre-emléknap

Szabó Andrea: Nagy alakjaira emlékezett a város

Megjelent a Nógrád Megyei Hírlap 2010. október 19-i számában

A Madách Imre Városi Könyvtár, a Horváth Endre Kiadványi Alapítvány, a Mohácsi József Alapítvány és a Balassagyarmati Honismereti Kör által szervezett hagyományos Horváth Endre-emléknap, melynek keretében a város kiválóságaira is emlékeztek, ismét igen gazdag programot nyújtott az érdeklődők számára.

A száz éve született Mikó Zoltán vezérkari százados, posztumusz vezérőrnagy emléktáblájánál Szász Lajos leszármazott mondott beszédet, kiemelve azt a hitet, szociális érzékenységet, melyet a tanárcsalád örökített a második világháborús katonára. Málnássy Ferenc repülő főhadnagy emléktáblájának megkoszorúzása után a temetőben folytatódott az emlékezés. Horváth Endre pénzjegytervező grafikusművész alakját Csach Gábor alpolgármester, művészettörténész idézte meg. – A magyar bankjegymetszést európai színvonalra emelő művész élete példaértékű. Az egyszerű polgárgyerek a Balassi Bálint Gimnáziumban eltöltött évek és Szabó Vladimir festőművész hatásának köszönhetően a réz- és acélmetszés utolérhetetlen mesterévé vált – fogalmazott az alpolgármester, aki kiemelte a művész alázatát a család, a haza és a munkája iránt. Kovács Ferenc egykori tanítvány és kolléga a kilencven éve született Farkas András festőművészről, tanárról beszélt, hangsúlyozva: az abaújszinai parasztfiú második hazáját lelte meg az Ipoly mentén, hűségesen megörökítve e táj emberét. – Műtermévé vált az egész Ipoly, az istállókkal, a fűzfákkal, a fészerekkel, az állatokkal. Művein keresztül formálja értékítéletünket, erősíti emberi tartásunkat – szögezte le a méltató. A Csillagházban Borenszkiné Imre Éva igazgatónő szólt a 110 éves Balassi Bálint Gimnáziumról, felvillantva a város nemes küzdelmét a közjó megteremtéséért, a műveltségért, melyért nem volt rest áldozatot vállalni, s közadakozásból életre hívni a nagyhírű intézményt. Dr. Szalkay Katalin nevelőapjáról, a száz éve született dr. Szalkay Zoltánról emlékezett meg, aki az 1950-es években állt a Balassi gimnázium élén. A történelem-földrajz szakos igazgató a nevelésben mindvégig az egyéniség kifejlesztésére, a magasrendű etika megvalósítására törekedett. Nagy László, a Balassagyarmatért Baráti Kör képviselője Mikó Zoltán repülő vezérkari századosról, a második világháborús magyar nemzeti ellenállás kiemelkedő személyiségéről tartott előadást. A Ludovikát, majd Hadiakadémiát végzett fiatalember 1944 nyarán kapcsolatba lépett a háborúból kiutat kereső vezérkari tisztek csoportjával, ezt követően bekapcsolódott a katonai ellenállási mozgalomba, létrehozta a mozgalom ún. Görgey-zászlóalját, antifasiszta csoportokat szervezett, emberek százait mentette meg. A szovjetek bejövetelekor a csoport tevékenységéről önként tájékoztatta az NKVD-t. A szovjetek a háború befejezése után hadifogolynak tekintették, majd 1945. augusztus 15-én kivégezték.

A Wallenberggel is együttműködő Mikó Zoltán felismerte, hogy a háború folytatása nem a magyarság érdekeit szolgálja, elérkezett az a pont, amikor az emberanyag és a nemzeti értékek mentése tetteket követel. Cselekedetei a se német, se orosz, hanem magyar elvet tükrözték, de ebben rejlett tragédiája is, Odesszában kivégezték – fogalmazott Nagy László. Gere József helytörténész Málnássy Ferenc repülő főhadnagy alakját elevenítette fel. A balassagyarmati születésű Málnássy a 2/2. vadászrepülő századdal 1944. .június 7-én érkezett a harctérre. Tizenkét igazolt és egy nem igazolt légi győzelmével ő lett a második világháború kilencedik legsikeresebb magyar vadászpilótája. 1945. március 22-én a veszprémi repülőtér kiürítése során három társával egy futár repülőgéppel indult vissza Kenyeriből Veszprémbe, a még ott lévő üzemképes vadászgépekért. A fegyvertelen FW 58-as repülőgép Kenyeresmagasinál egy portyázó amerikai vadászgép könnyű prédájává vált. Az égő gépben lelte halálát Málnássy Ferenc, kiről a jelenlévők közül húga, Málnássy Eszter is megemlékezett.




he_sir_butitott.jpgimg_4593.jpgimg_4641.jpgimg_4681.jpgimg_4699.jpg

http://www.vkbalassa.hu/index.php?action=18



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 6
Tegnapi: 2
Heti: 19
Havi: 9
Össz.: 34 834

Látogatottság növelés
Oldal: Horváth Endre-emléknap 2010
Horváth Endre Kiadványi Alapítvány - © 2008 - 2024 - horvath-endre.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen weboldal szerkesztő mindig ingyenes. A weboldal itt: Ingyen weboldal

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »